پیوند مو

مانند سلامتی و جوانی، تا وقتی چیزی را از دست ندهیم قدرش را نمی‌دانیم مو هم یکی از همین چیزهاست که حسرت از دست رفتنش را می‌خوریم. ولی با تکنولوژی پیوند مو به بسیاری از افراد کمک می‌شود سری با موی کامل یا پرتر داشته باشند.

اگر بالا رفتن از بالا و یا کچل شدن واقعاً شما را اذیت می‌کند، این روش می‌تواند به شما کمک کند تا اعتمادبه‌نفس بیشتری در مورد ظاهرتان داشته باشید. با ما همراه باشید تا در این مقاله در مورد روش‌های پیوند مو، نتایج احتمالی و خطرات احتمالی آن اطلاعات جامعی کسب کنید.

 

پیوند مو چیست؟ ​

پیوند مو یک نوع عمل جراحی است که به کمک آن مو به جایی که موی کمی دارد یا به کل کچل است منتقل می‌شود. پزشکان از دهه ۱۹۵۰ تا به امروز این پیوند را در آمریکا انجام داده اند ولی در سالهای اخیر روش های پیوند مو دستخوش تغییرات زیادی شده است.

​ مراحل پیوند مو معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود. ابتدا جراح پوست سر شما را تمیز می‌کند و سپس دارو را تزریق می‌کند تا پشت سر شما بی‌حس شود.

پزشک شما یکی از این دو روش را برای پیوند انتخاب خواهد کرد: جراحی نوار فولیکولی ‏ (FUSS)‏یا استخراج واحد فولیکولی ‏(FUE)‏. ​

جراح در روش FUSS یک نوار ۶ تا ۱۰ اینچی از پشت سر شما را برمی‌دارد. آن را کنار می‌گذارد و پوست سر را می‌دوزد. نیازی نیست نگران این منطقه باشید چرا که بلافاصله توسط موهای اطراف خود پنهان می‌شود. ​

سپس، تیم جراح نوار پوست سر را به ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ پیوند ریز تقسیم می‌کند، که هرکدام دارای یک تار مو یا تنها چند تار مو هستند. تعداد و نوع پیوندی که دریافت می‌کنید به نوع مو، کیفیت، رنگ و اندازه منطقه‌ای که در آن پیوند دریافت می‌کنید بستگی دارد.

اگر روش FUE انتخاب شود تیم جراح پشت سر شما را خواهند تراشید و سپس پزشک فولیکول‌های مو را یک‌به‌یک از آنجا برمی‌دارد. نقاط کوچک در این ناحیه بهبود می‌یابند و موهای فعلی شما آن‌ها را می‌پوشاند.

​از الآن به بعد سایر مراحل برای هر دو روش یکسان است. بعدازاینکه پیوندها آماده می‌شود، جراح منطقه‌ای را که قرار است در آن مو پیوند زده شود را تمیز و بی‌حس می‌کند، با چاقوی جراحی یا سوزن سوراخ‌ها و شکاف‌هایی ایجاد می‌کند و با ظرافت هر پیوند را در یکی از این سوراخ‌ها قرار می‌دهد. در طول مسیر احتمالاً از اعضای دیگر تیم هم برای پیوند گرفتن کمک می‌گیرد.

بسته به میزان پیوندی که دارید ممکن است این فرآیند حدود ۴ تا ۸ ساعت طول بکشد.

 

انتظارات و بهبود

بعد از عمل جراحی ممکن است پوست سر شما خیلی حساس شود و شاید لازم شود برای چند روز از داروهای مسکن استفاده کنید. جراحتان حداقل یکی دو روز روی پوست سرتان را پانسمان می‌کند. او همچنین ممکن است برای چند روز برایتان آنتی‌بیوتیک یا داروی ضدالتهاب تجویز کند. اغلب افراد معمولاً بعد از ۲ تا ۵ روز به سر کار خود بازمی‌گردند.

در عرض ۲ تا ۳ هفته بعد از جراحی، موهای پیوندی می‌ریزند ولی در عرض چند ماه متوجه رشد موی جدید می‌شوید.​ در برخی از افراد میزان رشد موهای جدید بعد از 6 تا 9 ماه چیزی حدود 60 درصد است.

جراحان برای بهبود رشد مو پس از پیوند، یک داروی رشد به نام موی مینوکسیدیل را تجویز می‌کنند، البته هنوز به‌طور دقیق کارایی این دارو مشخص نیست.

 

خطرات و هزینه‌های درمان

قیمت یک پیوند مو تا حد زیادی به میزان مویی که جابجا می‌شود بستگی دارد، اما به‌طورکلی از حداقل قیمت‏ تا حداکثر قیمت‏ متغیر است و تحت پوشش بیمه هم نیست.

همانند هر نوع جراحی دیگر پیوند مو هم دارای خطراتی مثل خونریزی و عفونت است. همچنین این امکان وجود دارد که موهای جدید غیرطبیعی به نظر برسند و جای زخم باقی بماند.​

در بازه زمانی که موهای جدید شروع به رشد می‌کنند برخی افراد ممکن است التهاب و یا عفونت فولیکول‌های مو که فولیکولیت نامیده می‌شود را تجربه کنند. در این صورت آنتی‌بیوتیک‌ها و کمپرس‌ها این مشکلات را حل خواهند کرد. همچنین ممکن است که به‌طور ناگهانی قسمتی از موهایتان را در منطقه‌ای که رشته‌های جدید در آن دارید از دست بدهید که به آن از ریزش آنی گفته می‌شود. ولی جای نگران نیست چون بیشتر اوقات این ریزش دائمی نیست. ​

حتماً با پزشک خود در مورد این خطرات و اینکه چقدر بعد از جراحی بهتر می‌شوید مشورت کنید. او می‌تواند به شما کمک کند که تصمیم بگیرید که آیا پیوند مو گزینه خوبی برای شما به‌حساب می‌آید یا نه.​

مقالات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *