کهیر مزمن چیست؟

کهیر مزمن چیست؟

به جوش های قرمز و خارش دار که در اثر واکنش های مختلف پوستی ایجاد شده اند، کهیر می گویند. این کهیر ها از نظر اندازه و  شدت خارش در افراد مختلف متفاوت است.

حالا اگر این جوش ها بیش از 6 ماه ظاهر شوند و به طور مکرر طی ماه ها و سال ها عود کنند، به عنوان کهیر مزمن شناخته می شوند که اغلب دلیلی برای آنها وجود ندارد.

کهیر مزمن برای بسیاری از افراد می تواند نگران کننده باشد به طوری که خواب و یا فعالیت های روزانه آن را تحت تاثیر قرار می دهد. برای بسیاری از افراد، آنتی هیستامین ها و داروهای ضد خارش، تسکین دهنده هستند ولی برای افراد دیگر ممکن است اثر نداشته باشد.

کهیر مزمن

انواع کهیر 

انواع مدل کهیر وجود دارد که می تواند در رنگ، شکل و یا ناحیه ایجاد شده متفاوت باشند. از این رو می توان انواع کهیر را براساس مدت زمان ایجاد شده طبقه بندی کرد:

کهیر حاد

کهیر هایی که زمان کمتری برای بهبود نیاز دارند را کهیر حاد می گویند. از این رو مدت زمان درمان کهیر های حاد ممکن است کمتر از شش هفته طول بکشد. 

کهیر مزمن 

نوع دیگر کهیر، کهیر مزمن است . زمانی که  مدت زمان ایجاد کهیر شش هفته یا بیشتر طول بکشد و روزانه ادامه داشته باشد، می توان گفت آن کهیر از نوع مزمن است.

کهیرهای مزمن را می توان به عنوان  خودبخودی، در صورت عدم وجود محرک و یا القایی در صورت وجود محرک (آب، سرما، فشار، اصطکاک، لرزش، افزایش دما یا ورزش بدنی) طبقه بندی کرد. 

کهیرهای ناشی از یک محرک آلرژیک  (غذاها یا داروها) نیاز به بررسی توسط متخصص دارند تا علت را تشخیص دهند و به دنبال آن بتواند از راهی  برای جلوگیری از واکنش های شدید تر جلوگیری کنند.

علائم و نشانه های کهیر مزمن

همانطور که در قسمت ابتدایی مقاله گفتیم، کهیر مزمن دسته هایی از تاول های قرمز یا همرنگ پوست هستند که می توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند.

از این رو می توان گفت کهیر های مزمن،  جوش هایی با اندازه های متفاوت هستند که ممکن است شکل آنها تغییر کند و با طی شدن زمان آن ها به طور مکرر ظاهر  و محو می شوند. برخی از علائم کهیر مزمن به شرح زیر است:

 • خارش که ممکن است شدید باشد
 • تورم دردناک در قسمت لب ها، پلک ها و داخل گلو
 • افزایش خارش و تورم با محرک هایی مانند گرما، ورزش و استرس
 • تمایل به تداوم علائم و نشانه ها برای بیش از شش هفته و عود مکرر و غیرقابل پیش بینی

این موارد از علائم کهیر مزمن هستند که مدت زمان درمان آن بسیار طولانی است. ولی در مقابل کهیرهای کوتاه مدت (حاد) به طور ناگهانی ظاهر می شوند و ظرف چند هفته از بین می روند.

علت کهیر مزمن چیست؟

کهیرهای مزمن زمانی ایجاد می شوند که سلول های خاصی از بدن ما، هیستامین و یا سایر مواد شیمیایی را در جریان خون آزاد کنند.

ولی اغلب پزشکان نمی توانند دلیلی مشخص برای ایجاد کهیر های مزمن شرح دهند و یا اینکه چرا کهیرهای حاد گاهی اوقات به یک مشکل طولانی مدت تبدیل می شوند. واکنش پوست ممکن است توسط:

 • استفاده از داروهای ضد درد
 • نیش حشرات یا انگل
 • عفونت
 • خراشیدن پوست
 • گرما یا سرمای شدید
 • فشار زیاد
 • قرار گرفتن در برابر نور خورشید
 • ورزش
 • نوشیدن الکل یا غذاهایی که به آن حساسیت دارید.
 • فشار بر روی پوست، مانند یک کمربند تنگ
تشخیص کهیر مزمن

با توجه به تحقیقاتی که در زمینه کهیر مزمن انجام شده،  به این نتیجه رسیدند که در برخی موارد، کهیر مزمن ممکن است به یک بیماری زمینه ای مانند بیماری تیروئید یا به ندرت سرطان مرتبط باشد.

در اثر  یک بیماری خود ایمنی

با توجه به تحقیقات انجام شده، در حدود نیمی از موارد، کهیر مزمن به دلیل واکنش های سیستم ایمنی بدن که به بافت‌های بدن حمله می‌کند ایجاد می شود.

 بیماری تیروئید شایع ترین بیماری خودایمنی است که افراد مبتلا به این بیماری، اغلب دچار کهیر مزمن نیز میشوند. و در مطالعه ای دیگر که  در زمینه کهیر مزمن انجام شده، نشان داده شده که بیماری سلیاک با کهیر مزمن نیز همراه است.

 نور خورشید

نور خورشید یک محرک نادر در ایجاد کهیر مزمن در افراد است. ولی ممکن است برخی از افراد در اثر قرارگرفتن در معرض یکی از این دو نور: 

اشعه ماوراء بنفش با طول موج بلند (UVA)

اشعه ماوراء بنفش با طول موج کوتاه (UVB) 

دچار کهیر شوند.  کهیر های ایجاد شده توسط نور خورشید معمولاً در عرض یک روز ناپدید می شوند. بنابراین هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

 استرس

همانطور که می دانید، استرس می‌تواند نقش مهمی در بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی، از جمله ایجاد کهیرهای مزمن داشته باشد.

از این رو دیدن کهیرهای مزمن پس از یک دوره استرس زا، غیر معمول نیست. بنابراین در چندین مطالعه مشخص شده است که افراد مبتلا به کهیر مزمن دارای سطوح بالاتری از استرس را تجربه می کنند..

 ورزش کردن

در بعضی از مواقع دیده می شود افراد به عرق خود حساسیت دارند. از این رو افرادی که دچار کهیر بعد از ورزش می شوند، نشان دهنده این موضوع است که نسبت به عرق خود حساسیت دارند. از این رو اگر فکر می کنید با انجام ورزش دچار کهیر مزمن می شوید، بهتر است با مشورت از پزشک خود قبل از ورزش از آنتی هیستامین استفاده کنید.

 درجه حرارت پایین ( سرما)

در برخی از افراد سرما می‌تواند باعث ایجاد کهیر های مزمن شود. علاوه بر آب و هوا، سایر محرک های مرتبط با سرما شامل غذاهای سرد و استخرهای شنا نیز می تواند تاثیر گذار باشد. 

از این رو افرادی که نسبت به سرما حساس هستند  و سریعا دچار کهیر می شوند، بهتر است در فصل سرما مراقبت های لازم را از پوست خود انجام دهند. 

کشف محرک های مختلف

سایر محرک های احتمالی کهیر مزمن شامل گرما ، خاراندن پوست ، فشار آوردن بر روی آن (مثلاً با پوشیدن لباس های تنگ یا نشستن روی یک سطح سخت) است.

ولی اگر هم نتوانستید محرک های حساس خود را نسبت به کهیر مزمن شناسایی کنید هیچ جای نگرانی نیست. زیرا این کهیر ها، به تدریج و به مرور زمان خود به خود ناپدید می شوند.

کهیر مزمن چگونه تشخیص داده می شود؟

وقتی که به پزشک خود جهت تشخیص کهیر مزمن مراجعه کنید، با پرسیدن برخی سوالات که شامل علائم و نشانه های شما است می تواند دلیل ایجاد کهیر را شناسایی کند.

این سوالات به شرح زیر است:

 • فعالیت های شما؟
 • بررسی هر گونه دارو، داروهای گیاهی یا مکمل هایی که مصرف می کنید؟
 • آنچه می خورید و می نوشید؟
 • کهیرها کجا ظاهر می شوند و چقدر طول می کشد تا جوش بیفتد؟
 • آیا کهیر شما با درد و تورم همراه است یا خیر؟

مقالات

کهیرکهیر مزمن

دکتر سلطانیمشاهده نوشته ها

دکتر سلطانی متخصص کاشت مو و کاشت ابرو و جراحی های زیبایی لیزر.دکتر سلطانی در کلینیک ایران زمین متخصص انواع جراحی های زیبایی و کاشت مو و ابرو همراه مراجعان عزیز می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *