چگونه شوره سر را درمان کنیم؟

چگونه شوره سر را درمان کنیم؟!

احتمال زیاد برای شما هم پیش آمده که پوسته‌های خشک اطراف شانه و نزدیک سرتان ببنید؛ و اکثرا این موضوع برای همگی ما احساس ناخوشایندی دارد و همیشه به دنبال راهی برای رهایی از آن‌ها هستیم.

شوره سر – آن پوسته‌های خشک و سفید رنگ پوستی که از روی یقه یا شانه های خود پاک می‌کنید – بی ضرر‌اند، اما ممکن است باعث خجالت و خارش شود. شوره سر واقعا مربوط به موهای شما یا دفعات شستشوی آن‌ها نیست. در عوض، آن مربوط به پوست سر شماست. درواقع سلول‌های پوستی که خیلی سریع رشد می‌کنند و می‌میرند، در اینجا مشکل ما هستند نه موی شما و دفعات شستشو!!

شوره سر ممکن است زمانی که استرس دارید یا بیمار هستید بدتر شود. زمستآن‌های سرد و خشک می‌تواند شوره سر را تحریک یا آن را بدتر کند.

شوره سر چیست؟

شوره سر مربوط به درماتیت سبورئیک (SD) یا درماتیت سبوره (Seborrheic Dermatitis) است که به عنوان اگزمای سبورئیک هم شناخته می‌شود که نوعی التهاب پوستی است که معمولا در نقاطی که دارای تعداد زیادی غده تولیدکننده چربی است مثل کف سر، صورت، بالای قفسه سینه و پشت بدن ایجاد می‌شود و باعث پوسته پوسته شدن پوست و خارش می‌شود. خارش، ناراحت کننده‌ترین عارضه جانبی شوره سر است. این حالت آنقدر رایج است که تقریبا، نیمی از جمعیت بزرگسال جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

شاید بپرسید علائم این شوره سر چیست؟! سوال کاملا به جایی است. با ما همراه باشید تا علائم شوره سر را برای شما توضیح دهیم.

علائم شوره سر چیست؟!

پوسته پوسته شدن پوست سر از علائم اصلی شوره است. پوسته‌های سفید و روغنی معمولا در موهای شما و روی شانه‌های شما جمع می‌شوند و اغلب در ماه های پاییز و زمستان که هوا خشک است بدتر می‌شوند.

علائم دیگر می‌‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اریتم، که لکه‌های قرمز روی پوست سر و گاهی اوقات روی صورت است.
 • شوره ابرو
 • ریزش مو
 • پوسته‌های خشک روی پوست صورت

اما قطعا شوره سر به صورت خود به خودی به وجود نمی‌آید! به نظر شما چه چیزی می‌تواند باعث شوره سر شود؟ همراه‌مان باشید تا پاسخ این سوال را به شما بگوییم.

شوره سر

چه چیزی باعث شوره سر می‌شود؟

عوامل زیادی می‌توانند در ایجاد شوره سر نقش داشته باشند، بنابراین تعیین علت دقیق خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر شما دشوار است. در اینجا چند علت احتمالی آورده شده است:

 1. ترشحات غدد سباسه شما
 2. کلونیزاسیون قارچی در سطح پوست شما
 3. به اندازه کافی شامپو نمی‌زنید، که این ممکن است باعث تجمع سلول‌های پوست و ایجاد پوسته پوسته و خارش شود، یا برعکس، پوست سر را بیش از حد شامپو و بیش از حد خشک می‌کنید.
 4. برس زدن بیش از حد موهای سر، ایجاد اصطکاک بیش از حد با پوست حساس پوست سر
 5. مخمری به نام مالاسزیا، که باعث رشد بیش از حد سلول‌های پوست می‌شود.
 6. محصولات مراقبتی مختلف ممکن است باعث درماتیت تماسی شوند که باعث قرمزی و خارش پوست سر شما می‌شود.
 7. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید
 8. فشار بیش از حد ناشی از کلاه گذاشتن به پوست سر
 9. آنچه به طور معمول می‌خورید
 10. قرار گرفتن در معرض گرد و غبار یا خاک

برخی از افراد ممکن است به دلایل ناشناخته بیش از دیگران مستعد ابتلا به شوره سر باشند. با این حال، تحقیقات نشان داده ‌است که مردان بیش‌تر از زنان دچار شوره سر می‌شوند.

همچنین افرادی که موهای چرب‌تری دارند یا مبتلا به بیماری‌های خاصی (مانند بیماری پارکینسون یا HIV) هستند نیز، بیش‌تر در معرض خطر هستند. شوره سر در هر سنی ممکن است ایجاد شود.

تشخیص شوره سر چگونه است؟!

یک پزشک اغلب می‌تواند شوره سر را به سادگی با نگاه کردن به مو و پوست سر شما تشخیص دهد.

درمان شوره سر

خارش و پوسته پوسته شدن شوره سر تقریبا همیشه قابل کنترل است. برای شوره سر خفیف، ابتدا تمیز کردن منظم را با یک شامپوی ملایم امتحان کنید تا چربی و تجمع سلول‌های پوست کاهش یابد. اگر کمکی نکرد، یک شامپوی دارویی برای شوره سر را امتحان کنید. برخی از افراد می‌توانند دو تا سه بار در هفته استفاده از شامپوهای دارویی را بدون خشک شدن بیش از حد مو تحمل کنند. افرادی که موهای خشک‌تری دارند، باید دفعات کم‌تری موهایشان را شامپو کنند و از مرطوب کننده برای پوست و موی خود استفاده کنند.

محصولات مو و پوست سر، چه دارویی و چه غیر دارویی، به صورت محلول، فوم، ژل، اسپری، پماد و روغن در دسترس هستند. ممکن است لازم باشد بیش از یک محصول را امتحان کنید تا روتین مناسب خود را پیدا کنید. اما احتمالا به درمان مداوم و یا طولانی مدت نیاز خواهید داشت.

اگر پس از استفاده از هر محصولی دچار خارش یا سوزش شدید، مصرف آن را متوقف کنید. اگر دچار یک واکنش آلرژیک – مانند بثورات پوستی، کهیر یا مشکل در تنفس شدید – فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

شامپوهای شوره سر بر اساس دارویی که دارند طبقه بندی می‌شوند. برخی از آن‌ها در فرمولاسیون‌های قوی‌تر با نسخه در دسترس هستند.

 1. شامپوهای روی پیریتیون: این‌ها حاوی عامل ضد باکتری و ضد قارچ روی پیریتیون هستند.
 2. شامپوهای بر پایه قطران: قطران زغال سنگ سرعت مرگ و پوسته پوسته شدن سلول‌های پوست روی کف سر را کاهش می‌دهد. اگر موهایی رنگ روشن دارید، این نوع شامپو ممکن است باعث تغییر رنگ شود. همچنین ممکن است پوست کف سر را نسبت به نور خورشید حساس‌تر کند.
 3. شامپوهای حاوی اسید سالیسیلیک: این محصولات به از بین بردن پوسته پوسته شدن کمک می‌کنند.
 4. شامپوهای سلنیوم سولفید: این‌ها حاوی یک عامل ضد قارچ هستند. از این محصولات طبق دستور استفاده کنید و بعد از شامپو کردن، موها را به خوبی آبکشی کنید، زیرا می‌توانند رنگ مو را تغییر دهند.
 5. شامپوهای کتوکونازول: این شامپو برای از بین بردن قارچ های ایجاد کننده شوره سر که روی پوست سر شما زندگی می‌کنند، در نظر گرفته شده است.
 6. شامپوهای فلوسینولون: این محصولات حاوی یک کورتیکواستروئید برای کمک به کنترل خارش، پوسته پوسته شدن و تحریک است.
درمان شوره سر

اگر یک نوع شامپو برای مدتی کار کرد اما بعد از مدتی اثربخشی خود را از دست داد، سعی کنید بین دو نوع شامپو شوره سر جایگزین کنید. هنگامی که شوره سر شما کنترل شد، سعی کنید از شامپوی دارویی کم‌تر برای پیشگیری استفاده کنید.

دستورالعمل‌های مربوط به هر بطری شامپو را که امتحان می‌کنید بخوانید و دنبال کنید. برخی از محصولات باید برای چند دقیقه باقی بمانند، در حالی که برخی دیگر باید به سرعت شسته شوند.

اگر چندین هفته به طور منظم از شامپوهای دارویی استفاده کرده‌اید و همچنان شوره دارید، با پزشک یا متخصص پوست خود صحبت کنید. ممکن است به یک شامپوی قوی یا لوسیون استروئیدی نیاز داشته باشید.

اما مهمترین مسئله: پیشگیری از شوره سر!

در اینجا چند نکته از کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از شوره سر آن‌ها را انجام دهید:

 • بهداشت را خوب رعایت کنید: تمام تلاش خود را بکنید تا در برابر میل به لمس پوست سر خود مقاومت کنید، به خصوص اگر از قبل خارش داشته باشد. خاراندن می‌تواند باعث تحریک شدن بیش‌تر کف سر شود و منجر به یک چرخه معیوب شود. هنگامی که به سرتان دست می‌زنید و آن‌ را می‌خراشید، ممکن است کثیفی را وارد ترکیبات سرتان کنید که می تواند شوره سر را بدتر کند.
 • شامپوی مناسب برای پوست سر خود را پیدا کنید: به اندازه کافی شامپو بزنید تا چربی‌ها را از بین ببرد، اما از محصولات متعدد روی موهای خود استفاده نکنید زیرا باعث تحریک پوست سر می‌شود.
 • استرس را کاهش دهید: استرس می‌تواند شوره سر را در برخی افراد تشدید یا حتی بدتر کند. اگرچه که مالاسزیا با استرس وارد پوست سر شما نمی‌شود، اما اگر سیستم ایمنی بدن شما به خطر بیفتد، می‌تواند رشد کند، این دقیقا همان کاری است که استرس با بدن شما می‌کند.
 • به پوست سر خود لطف کنید و استراحت کنید!: سعی کنید یک پیاده روی یا تمرین یوگا انجام دهید.
 • به موهای خود هوای تازه بدهید! : تحقیقات نشان می‌دهد که قرار گرفتن در فضا و هوای باز به طور منظم، به خصوص در جاهایی که هوا تازه‌تر است، می‌تواند به کاهش تجمع چربی در پوست سر کمک کند.
 • پوست سر خود را ماساژ دهید: این کار می‌تواند به جلوگیری از علائم شوره سر کمک کند.
 • گره‌ها را برس بکشید: حداقل دو بار در روز موهای خود را زمانی که مرطوب است (نه خیس) برس بزنید.
 • اصطکاک را محدود کنید: استفاده از کلاه و روسری، به ویژه آن‌هایی که از مواد مصنوعی ساخته شده‌اند را محدود کنید.

چه زمانی برای درمان شوره سر به پزشک مراجعه کنید؟

اگر پس از آزمایش داروهای بدون نسخه، همچنان خارش و ریزش دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. برای موارد شوره سر شدید، ممکن است نیاز به استفاده از شامپوهای تجویزی یا داروهای موضعی داشته باشید.

مقالات

پیشگیری از شوره سردرمان شوره سرشوره سر

دکتر سلطانیمشاهده نوشته ها

دکتر سلطانی متخصص کاشت مو و کاشت ابرو و جراحی های زیبایی لیزر.دکتر سلطانی در کلینیک ایران زمین متخصص انواع جراحی های زیبایی و کاشت مو و ابرو همراه مراجعان عزیز می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.