تاثیر آلودگی هوا بر پوست

تحقیقات و شواهد نشان می دهد آلودگی هوا بر پیری پوست تاثیر بسزایی دارد. از طرف دیگر قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ناشی از افزایش ذرات معلق، دوده و دی اکسید نیتروژن در چندین گروه مستقل با پیری زودرس پوست ارتباط دارد.

از دیگر مواردی که می تواند بر پیری پوست تاثیر بگذارد، قرار گرفتن  در معرض اشعه ماوراء بنفش است.

تحقیقات دیگری نشان داده است که قرار گرفتن پوست در معرض آلاینده های هوا با پیری پوست و انواع بیماری های پوستی آلرژیک مانند درماتیت آتوپیک، اگزما یا آکنه رابطه مستقیم دارند.

از این رو نمی توان از تاثیر آلودگی هوا بر پوست چشم پوشی کرد. در بسیاری از شرایط آلودگی هوا می تواند خطرات جدی برای پوست صورت ایجاد کند.

با توجه به این موارد در این مقاله از سری مقالات کلینیک ایران زمین، سعی کردیم تاثیر آلودگی هوا بر پوست را به طور کامل توضیح دهیم. بنابراین تا آخر این مقاله همراه ما باشد.

منظور از آلودگی هوا چیست؟

هوایی که ما در آن زندگی می کنیم علاوه بر داشتن اکسیژن، دارای یک سری ذرات خطرناک هست که افزایش غلظت آن ها می تواند خطراتی را برای ما به دنبال داشته باشد.

مواردی که در هوا وجود دارد، و میتواند برای انسان مضر واقع شود، شامل اشعه ماوراء بنفش، هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای، ترکیبات آلی فرار، اکسیدها، ذرات معلق، ازن و دود سیگار هستند. 

همه این موارد می تواند بر  ظاهر، احساس و پیری پوست تاثیر مستقیم بگذارند. از طرف دیگر آلودگی هوا در شهرهای بزرگ‌تر بدیهی است، از این رو افرادی که در کلان شهر ها زندگی می کنند، تاثیر آلودگی هوا بر پوست آن ها مشهود تر است. 

تاثیر آلودگی هوا بر پوست

تاثیر آلودگی هوا بر پوست

با توجه به نکاتی که در قسمت بالا گفتیم، برخی از آلاینده های موجود در هوا می تواند باعث پیری زودرس پوست و ایجاد یک سری اختلالات در پوست می شود. این موارد عبارتند از:

  • ایجاد لکه های قهوه ای بر روی پوست
  • کدر شدن و ناهموار شدن رنگ پوست
  • ایجاد چروک های متعدد بر روی پوست
  • ایجاد منافذ بزرگ شده
  • پوست حساس  و مستعد قرمزی می شود.
  • پوست به طور ناراحت کننده ای خشک و خارش دار است.

چگونه می توان از تاثیر آلودگی هوا بر پوست کم کرد و از آن محافظت کرد؟

آلودگی هوا علاوه بر ایجاد خطرات ریوی، می تواند بر روی پوست نیز اثرات سویی داشته باشد. از این رو باید از پوست خود به خوبی مراقبت کرد تا هر چه بیشتر بر تاثیر آلودگی هوا بر پوست را کاهش داد.

اگرچه بیشتر آلاینده های موجود در هوا بلافاصله به پوست نفوذ نمی کنند، اما باعث آسیب به سطح پوست می شوند که در نهایت باعث نفوذ آلاینده ها به پوست  می شوند. 

انواع گرد و غبار ریز تنها آلاینده غیر گازی است که به اندازه کافی کوچک اند تا به پوست نفوذ کند. از این رو آن ها داخل منافذ گیر می کنند و می تواند باعث آسیب طولانی مدت به پوست شوند. از این رو هنگامی که آنها وارد منافذ شما شوند، تنها پاکسازی صورت برای از بین بردن ذرات آلودگی کافی نیست. به همین دلیل است که باید به یک روتین مراقبت از پوست پایبند باشید. از جمله روتین های پوستی موثر به شرح زیر است:

آب زیاد بنوشید.

سعی کنید در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید. نوشیدن آب به پوست شما کمک می کند تا سموم را دفع کند و اثر خشکی آلودگی هوای داخل خانه را کاهش می دهد.

از ضدآفتاب و لوازم آرایشی ضد آلودگی استفاده کنید

کرم ضد آفتاب نه تنها از پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند، بلکه یک لایه محافظتی بر روی پوست شما ایجاد می کند که از نفوذ آلاینده های مضر مانند گرد و غبار به پوست جلوگیری می کند.

تاثیر آلودگی هوا بر پوست

پاکسازی منظم و مناسب

صورت خود را دو بار در روز با یک پاک کننده آبرسان بشویید و از یک لایه بردار برای از بین بردن ذرات آلودگی که اغلب در لایه سطحی پوست قرار گرفته اند، استفاده کنید. لوازم آرایشی ضد آلودگی به محافظت و کاهش آسیب های ناشی از اثرات زیست محیطی کمک بسیاری می کند. اینها اساسا “کرم های پوششی” هستند که مانعی بین پوست و آلاینده ها ایجاد می کنند.

از این رو یکی دیگر از کار هایی که برای کاهش تاثیر آلودگی هوا بر پوست می توانید استفاده کنید، شستن مداوم پوست است.

اثرات آلودگی هوا بر پوست چیست؟

در طول سال‌ها تحقیق و بررسی، نشان داده‌ شده  که افرادی که در مناطق آلوده زندگی می‌کنند، آبرسانی پوست و عملکرد منافذ پوستی به‌ طور قابل‌ توجهی بدتر از دیگر افراد هستند. مدتهاست ثابت شده است که آلودگی هوا و شاخص کیفیت نامناسب هوا می تواند بر پوست ما تاثیر منفی بگذارد و منجر به تشدید کومدون، جوش های سرسیاه، سرسفید، آکنه می شود و همچنین اعتقاد بر این است که باعث ایجاد رنگ ناهموار پوست، رنگدانه و پیری زودرس پوست می شود.

پوستی که در تماس مستقیم با آلاینده ها و ذرات معلق موجود در هوا قرار گرفته باشد،  می تواند عملکرد منافذ پوست را مختل کند و به دنبال آن می تواند انواع التهابات پوستی را به دنیال داشته باشد. در نتیجه این می تواند بروز انواع بیماری های پوستی آلرژیک مانند اگزما را افزایش دهد.

همچنین، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می تواند باعث افزایش تخریب کلاژن پوست شود و در آخر منجر به پیری زودرس پوست مانند ایجاد چین و چروک زودرس می شود.

دیگر تاثیرات آلودگی هوا بر پوست

یکی از مواردی که می توان جزو تاثیر آلودگی هوا بر پوست دانست، از بین رفتن تمام چربی های طبیعی پوست است.

  1. دیگر تاثیر آلودگی هوا بر پوست، ایجاد  گرد و غبار لایه ای روی پوست شما و مسدود کردن منافذ شما است.

 گرمای خورشید در هنگام ظهر بسیار مضر است زیرا اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند باعث سرطان، راش و بیماری های دیگر شود. آلودگی می تواند باعث بیماری های پوستی و بثورات متعدد بر روی پوست شود.

 تاثیر دیگری که آلودگی هوا بر روی پوست شما می گذارد، کدر کردن رنگ پوست شما به دلیل از بین رفتن اکسیژن موجود در پوست است.

آلودگی هوا می تواند پوست شما را زبر کند.

 اکنون که اثرات مضر آلودگی بر روی پوست خود را می دانید، بهتر است قبل از اینکه آسیب جدی به پوست شما وارد کنند، آنها را مهار کرده و از آنها دور نگه دارید.

 برخی از اقدامات درمانی برای جلوگیری از تاثیر آلودگی هوا بر روی پوست شما عبارتند از:

 از کرم ضد آفتاب استفاده کنید 

در روز های خیلی گرم برای بیرون رفتن در زیر آفتاب، از چتر استفاده کنید.

 هر شب قبل از خواب از بهترین کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

هفته ای یکبار از روغن های مفید بر روی پوست خود استفاده کنید تا پوست چربی های از دست رفته را جذب کند.

 سعی کنید هنگام بیرون رفتن از لباس هایی استفاده کنید که تمام بدن شما را بپوشاند تا شما را از تاثیر مستقیم آلودگی محافظت کند.

از آب گرم و اسکراب برای شستشوی صورت خود استفاده کنید.

غذای  سالم بخورید; این به دفع سموم از سیستم شما کمک می کند.

اگر به طور مرتب این نکات را رعایت کنید تا حدودی از تاثیر آلودگی هوا بر پوست در امان خواهید بود. نمی توان به طور کامل از آلودگی فرار کرد. از این رو، توصیه می شود تمام اقدامات احتیاطی را که می توانید انجام دهید را به کار بگیرید.

مقالات

دکتر سلطانیمشاهده نوشته ها

دکتر سلطانی متخصص کاشت مو و کاشت ابرو و جراحی های زیبایی لیزر.دکتر سلطانی در کلینیک ایران زمین متخصص انواع جراحی های زیبایی و کاشت مو و ابرو همراه مراجعان عزیز می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *