خال های صورت نشانه چیست؟

خال های صورت و بدن

خال های صورت و بدن که به اصطلاح  پزشکی “nevus” یا “nevi” نامیده می شود و به صورت طبیعی یا غیر طبیعی روی پوست شما شکل می گیرد ودارای رنگ طبیعی پوست یا قهوه ای یا سیاه است. خال ها می توانند در هر نقطه روی پوست یا غشاهای مخاطی شما ، به تنهایی یا گروهی ظاهر شوند. بیشتر خال های صورت وبدن در اوایل کودکی و در 20 سال اول زندگی ظاهر می شوند. طبیعی است که فرد در بزرگسالی بین 10 تا 40 خال داشته باشد.

چرخه زندگی یک خال متوسط ​​حدود 50 سال است. با گذشت سالها ، خالها معمولاً به آرامی تغییر می کنند ، برجسته و رنگ روشن تری پیدا می کنند. اغلب موها روی خال ایجاد می شوند. برخی از خال ها به هیچ وجه تغییر نمی کنند و برخی به تدریج با گذشت زمان ناپدید می شوند. گربه خالی که دارید  مشکوک هستید و غیر طبیعی است به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید.

علت ایجاد خال های صورت وبدن چیست؟

خال ها زمانی ایجاد می شوند که سلول های پوست شما به جای اینکه در سراسر پوست پخش شوند ، به صورت خوشه ای رشد می کنند. بیشتر خال ها ی صورت و بدن از سلول هایی به نام ملانوسیت ها تشکیل شده اند که رنگدانه ای را ایجاد می کنند که رنگ طبیعی به پوست شما می بخشد.

علت ایجاد خال های صورت و بدن

خال های صورت و بدن بسیار شایع هستند. اکثر مردم حدود 10 تا 40 مورد از آنها را دارند. بیشتر خال ها روی قسمت هایی از بدن شما که نور خورشید (اشعه ماوراء بنفش) می گیرند رشد می کنند. ممکن است مشاهده کنید که هر چه بیشتر در معرض آفتاب باشید خال های بیشتری دریافت می کنید. خال ها مسری نیستند واگر خال های پوستی شما حساس ، دردناک یا خارش ،خونریزی دارد ، باید به متخصص پوست مراجعه کنیدوهمچنین اگر بالای 30 سال سن دارید و خال جدیدی پیدا کردید ، همیشه محتاط باشید. به احتمال زیاد بی ضرر است ، اما همچنان باید به ارائه دهنده خدمات درمانی خود مراجعه کنید.

انواع خال های صورت و بدن

خال های معمولی :

این یک خال معمولی است ، که رشد کوچک روی پوست شماداردوبه رنگ صورتی ، برنزه یا قهوه ای است و لبه مشخصی دارد.

خال های صورت وبدن مادرزادی :

این خال ها هنگام تولد روی پوست شما کشف می شوند. خال های مادرزادی در حدود یک نفر از هر 100 نفر رخ می دهد. این خال ها بیشتر از خال هایی که بعد از تولد ظاهر می شوند ، به ملانوم تبدیل می شوند. اگر قطر خال های صورت وبدن شما بیش از هشت میلی متر باشد ، خطر سرطانی شدن آن بیشتر است.

خال دیسپلاستیک :

این خال ها بزرگتر از دانه ذرت هستند و شکل نامنظمی دارند. خال های دیسپلاستیک تمایل به رنگ قهوه ای تیره و لبه های روشن تر و ناهموار دارند. این خال ها موروثی (ارثی) هستند و افرادی که این خال ها را دارند ممکن است بیش از 100 خال داشته باشند. اگر شما دارای خال های دیسپلاستیک هستید ، احتمال بیشتری وجود دارد که به ملانوم بدخیم (سرطانی) مبتلا شوید. هرگونه تغییر در خال های صورت وبدن باید از نظر سرطان پوست توسط متخصص پوست بررسی شود.

انواع خال های صوررت و بدن

هنگام بررسی خال های صورت وبدن باید به دنبال چه چیزی باشم؟

اکثر خال های پوستی خوش خیم (غیر سرطانی) هستند. خال هایی که از نظر پزشکی باید نگران آنها باشیم، خال هایی هستند که متفاوت از سایر خال های صورت وبدن  شما هستند (که به آن “علامت اردک زشت” می گویند) یا آنهایی که بعد از 30 سالگی روی پوست شما ظاهر می شوند. اگر متوجه تغییر رنگ هر خال شدید ، ضخامت ، اندازه یا شکل ، باید به متخصص پوست مراجعه کنید. شما همچنین باید خال های خود را در صورت خونریزی ، ترشح ، خارش ، پوسته پوسته شدن ، یا حساس شدن یا دردناک بودن بررسی کنید.

خال های صورت و بدن  خود را با آینه بررسی کنید یا از شخصی بخواهید که به شما کمک کند. به مناطقی از پوست خود که اغلب در معرض آفتاب هستند توجه کنید ، مانند صورت ، دست ها ، پاها (به ویژه در زنان) ، بازوها ، قفسه سینه و پشت (به ویژه در مردان).

تفاوت بین خال های صورت وبدن معمولی و ملانوم چیست؟

مردم اغلب می خواهند بدانند چگونه می توانند خال های صورت وبدن معمولی را از ملانوما (سرطان پوست ) تشخیص دهند. در اینجا یک قانون کلی وجود دارد.

یک خال روی بدن شما معمولاً این ویژگی ها را دارد:

یک رنگ-اغلب قهوه ای است ، اما خال می تواند برنزه ، مشکی ، قرمز ، صورتی ، آبی ، رنگ پوست یا بی رنگ باشد.

به شکل گرد

صاف یا کمی برجسته

ماه به ماه تغییر نمی کند

اگرچه خال ها ی صورت وبدن ظاهر متمایزی دارند ، اما ممکن است شبیه هم نباشند. حتی در یک شخص ، خال ها می توانند از نظر اندازه ، شکل یا رنگ متفاوت باشند. خال ها می توانند مو داشته باشند. برخی از خال ها به تدریج در طول زمان تغییر کرده و احتمالاً حتی ناپدید می شوند.

همچنین مهم است بدانید که خال ها می توانند در هر نقطه از پوست ظاهر شوند. آنها می توانند بر روی پوست سر شما ، بین انگشتان دست و پا ، در کف و کف دست و حتی زیر ناخن شما ایجاد شوند.

ملانوم

جدی ترین سرطان پوست با خال های صورت وبدن متفاوت است زیرا تمایل دارد یک یا چند ویژگی زیر را نشان دهد:

عدم تقارن. نیمی از آن شبیه نیم دیگر است. حاشیه یک مرز نامنظم ، بریده شده یا نامناسب. رنگ از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است ؛ دارای سایه های برنزه ، قهوه ای یا سیاه است ؛ گاهی سفید ، قرمز یا آبی است. قطر معمولاً ملانومها هنگام تشخیص بزرگتر از 6 میلی متر (اندازه پاک کن مداد) هستند ، اما می توانند کوچکتر باشند. در حال تحول خال یا ضایعه پوستی که با بقیه متفاوت است یا در اندازه ، شکل یا رنگ تغییر می کند. شایع ترین محل ملانوم در مردان پشت است. در زنان ، ساق پا است. ملانوم شایع ترین سرطان در زنان 25 تا 29 ساله است.

آیا می توان از رشد وایجاد خال های صورت وبدن جلوگیری کرد؟

خال ها روند طبیعی پوست هستند که نمی توان از آنها جلوگیری کرد. با این حال ، می توانید در مورد پیشگیری از سرطان پوست (یا ابتلا به آن زودهنگام) پیشگیرانه عمل کنید:

محدود کردن میزان دریافت نور خورشید

استفاده از کرم ضد آفتاب هر روز

حداقل یکبار در ماه خال های صورت وبدن خود را بررسی کنید و به دنبال بی نظمی باشید.

پیشگیری از سرطان پوست برای سلامتی شما مهم است. این امر به ویژه در موارد زیر صادق است:

شما پوست روشن دارید

شما خال های زیادی روی بدن خود دارید.

اعضای نزدیک خانواده شما دارای خال های متعدد، خال های غیر معمول یا سابقه سرطان پوست هستند.

علاوه بر محدود کردن قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از کرم های ضد آفتاب هر روز ، بررسی خال های صورت وبدن  شما شانس تشخیص زودهنگام و درمان ملانوم و دیگر انواع سرطان های پوست را افزایش می دهد.

متخصصان پوست توصیه می کنند که هر ماه پوست خود را معاینه کنید. بیشتر خال ها خوش خیم (غیر سرطانی) هستند. اگر متوجه تغییر رنگ یا ظاهر خال شدید ، خال خود را توسط متخصص پوست ارزیابی کنید.

مقالات

خال های صورت

دکتر سلطانیمشاهده نوشته ها

دکتر سلطانی متخصص کاشت مو و کاشت ابرو و جراحی های زیبایی لیزر.دکتر سلطانی در کلینیک ایران زمین متخصص انواع جراحی های زیبایی و کاشت مو و ابرو همراه مراجعان عزیز می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.