راه های پرپشت کردن ریش وسبیل مردان

راه های پرپشت کردن ریش وسبیل مردان

ریش می تواند ظاهر و احساس شما را تغییر دهد. همچنین اعتماد به نفس بیشتری به شما بدهد. رشد وپر پشت کردن موهای صورت برای کسانی که دارای ژن خوب هستند آسان ، اما برای افرادی که به صورت ارثی وژنتیکی موهای نازک وکم پشتی دارند، می تواند مشکل ساز باشد.

ریش های نازک وکم پشت در بیشتر اوقات مایه عذاب  دوست داران آن می شود. اما به این معنی نیست که هیچ راهی برای خلاص شدن از ریش وسبیل های نازک وکم پشت وجود ندارد؛ ما در این مقاله به شما یاد می دهیم که چگونه به طور طبیعی ریش وسبیل ضخیم تری داشته باشید یا رشد آن‌ها را افزایش دهید.

راهکارهای مناسب برای پرپشت کردن ریش وسبیل مردان

اگر به دنبال راه هایی برای رشد، وضخیم ترو پرترکردن ریش وسبیل هستید ، ما در اینجا 13 مورد از بهترین توصیه ها را برای داشتن آن به شما می گوییم.

اندازه و قطر فولیکول مو

مو از ساختاری به نام فولیکول تشکیل شده که درزمان جنینی برروی لایه پوستی، پوست شکل می گیرد و زخامت مورا تعیین وموجب رشد آن می شود. هیچ فولیکول جدیدی بعد از تولد، تولید نمی شود. یک فولیکول با قطر بزرگ موهایی ضخیم تولید و فضای بیشتری را در پوست شما اشغال می کند. که منجر به ایجاد ریش پرپشت شد. اگرچه قطر فولیکول مو بیشتر توسط ژنتیک تعیین می شود ، اما هورمون هایی مانند تستوسترون نیز در این امر نقش دارند. سطح بالای تستوسترون در مردانه موجب رشد بیشتر وضخیم شدن تار ها ی ریش می شود.

راه های پرپشت کردن مو

صبر کلید ماجراست.

به قول قدیمی ها «چیزهای خوب به سراغ کسانی می آید که منتظرند». به خاطر داشته باشید که برای پرپشت کردن ریش یا پرپشت کردن سبیل هیچ درمان معجزه آسایی وجود ندارد. همانطور که در مورد مراقبت از پوست ، شما نمی توانید نتیجه را یک شبه مشاهده کنید. مهم نیست که تبلیغ  چه می گوید، صبر مهمترین نکته است. شما باید به بدن خود فرصت دهید تا تغییرات را با هم ترکیب وآنها را به اثرات قابل مشاهده تبدیل کند ، مانند موهای سالم تر ، یا ریش وسبیل بلندتروپرپشت تر.

ریش خود را تراش ندهید.

تراشیدن موهای صورتتان، ریش شما را ضخیم نمی کند و تراکم موها را بهبود نمی بخشد؛ تراکم فولیکول مو توسط عواملی مانند سن ، ژن ها و سطح هورمون ها تعیین می شود. تراشیدن موهای شما فقط تارهای مو را قطع می کند. فولیکول مو در اعماق قسمت پوستی، پوست قرار دارد و تیغه هرگز به آن نمی رسد.

ابتدای تار های مو ضخیم تروانتهای آنها نازک تر است. اگر موها را بتراشید ، تنها چیزی که قابل مشاهده است پایه ضخیم آن است وهنگامی که رشد می کند ، قطر آن کوچک می شود بنابراین ظاهر مو به حالت طبیعی نازک خود برمی گردد. این پرپشتی که مشاهده می کنید موقتی است و به شما کمک نمی کند که ریش ضخیم تری داشته باشید، حتی در طول زمان.

مراقبت از پوست صورت

اگر ریش دارید مراقبت از پوست ضروری است. از قرمزی ، سوزش ، شوره ریش و جوش جلوگیری می کند. همچنین با افزایش گردش خون ، رشد و بازسازی موها را افزایش می دهد. یک روال خوب مراقبت از پوست شامل پاک کننده، لایه بردار و مرطوب کننده است و به شما کمک می کند درکنار احساس خوب، بهترین ظاهر خود را داشته باشید. این محصولات به بهبود جریان خون محلی و ارتقای سلامت فولیکول مو کمک می‌کند.

میکرونیدلینگ

روشی به نام میکرونیدلینگ برای تقویت رشد مواستفاده می شود و برای داشتن ریش ضخیم این روش کاربردی است. این کار به این صورت انجام می‌شود که با به کار گیری صدها سوزن کوچک، سوراخ هایی بر روی لایه فوقانی پوست  ایجاد می کند؛ به منظور سرعت بخشیدن به تولید کلاژن و بهبود جریان خون. البته میکرونیدلینگ ذاتا روشی برای حل مشکل ریزش مو و کمک به رشد مجدد موها نیست. اما تحقیقات نشان داده است که با قرار دادن دستگاه میکرونیدلینگ بر روی پوست صورت وارد کردن مواد مغذی برای رشد موها از طریق آن، می‌توان سلول‌های تولیدکننده فولیکول‌های مو را تحریک کرد و از این طریق به تقویت، ضخیم شدن، جلوگیری از ریزش، رشد مجدد ریش وسبیل  کمک می‌کند.

شما می توانید با استفاده از درمارولر(میکرونیدلینگ خانگی، دستی) که کشش پوست را افزایش می دهد وباعث سلامت موهای صورتتان می شود؛ فولیکول های مو را دوباره فعال کرده وجریان خون را افزایش دهید تا مواد مغذی بیشتری را به قسمت رویش ریش منتقل کرده و تولید کلاژن و کراتین را تحریک کنید. به طور خلاصه ، درمارولر با تحریک رشد موهای صورت ، ریش وسبیل شما را ضخیم تر می کند.

راه های ممراقبت از مو

کاهش استرس

همه ما می دانیم که استرس می تواند برای بدن مضر باشد و متأسفانه ، حتی می تواند بر رشد ریش شما نیز تأثیر بگذارد. استرس مداوم باعث ترشح هورمون های مضر مانند کورتیزول می شود که تأثیر مستقیمی بر سطح تستوسترون دارد. هورمون های استرس همچنین باعث انقباض عروقی می شوند ، به این معنی که خون غنی از مواد مغذی کمتر به فولیکول های ریش وسبیل می رسد.

کاهش استرس نه تنها به شما این امکان را می دهد تا ریش کامل تری داشته باشید ، بلکه به سلامت بدن و ذهن شما نیز کمک می کند. مدیتیشن یکی از راه های اثبات شده برای تسکین استرس است یا انجام کار هایی که باعث آرامش روحی در شما می شود.

ورزش

ورزش می تواند سطح تستوسترون شما را افزایش داده و جریان خون را بهبود بخشد. این دو عامل به تنهایی باعث رشد موهای ریش و بهبود تراکم فولیکول مو می شوند. ورزش همچنین به کاهش سطوح استرس نیزکمک می کند.

رژیم غذایی

موها از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده است. خوردن یک رژیم غذایی متعادل، با مقدار مناسب پروتئین ، باعث می‌شود تا مواد مغذی به بدن برسد وموجب ایجاد ریش وسبیل ضخیم وپر است که رشد خوبی هم دارد والبته نه باید خوردن میوه وسبزیجات را فراموش کنید چون استفاده از یک رژِیم مغذی با ویتامین های C،E  وبیوتین، باعث رشد مو می شود وبا ایجاد آنتی اکسیدان ریش وسبیلتان را سالم نگه می دارد.

استراحت وخواب شبانه

استراحت شبانه خوب می تواند سطح استرس شما را کاهش داده و سطح تستوسترون را افزایش دهد. بنابراین اگر در حال رشد ریش هستید و می خواهید ریش خود را ضخیم تر کنید ، استراحت وخواب کافی داشته باشید.

زیادی آب بنوشید.

نوشیدن آب کافی عملکرد صحیح کلیه ها را حفظ کرده و به بدن شما اجازه می دهد از شر ترکیبات مضر خلاص شود. همچنین ، پوست شما را هیدراته و سالم نگه می دارد. پوست شاد به معنای فولیکول های موی خوش است؛ بنابراین اگر می خواهید ریش پرپشتی داشته باشید یا اینکه موهای صورتان بیشتررشد کند ، سعی کنید روزانه 8-10 لیوان آب بنوشید.

استفاده از مکمل ها

مکمل ها به شکل ویتامین و مواد معدنی هستند و هرگز نباید بدون مشورت با پزشک مصرف شوند. بدن شما برای عملکرد و حفظ سلامتی به ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد و به شما کمک می کند تا ریش پر پشت داشته باشید. برخی از ویتامین ها و مواد معدنی کلیدی برای کمک به رشد ریش عبارتند از: بیوتین ، ویتامین E ، ویتامین C ، ویتامین D ، روی ، مس و منیزیم. کمبود این مواد معدنی در بدن باعث می شود تا رشد یا ضخیم شدن ریش شما دچاراختلال شود.

برای پرپشت کردن ریش ازروغن های مخصوص استفاده کنید.

روغن ریش موهای شما را سالم نگه می دارد و از خارش پوست و شوره ریش پیشگیری می کند. همه این کارها را با تهیه یک فیلم نازک روی سطح پوست انجام می دهد ، که تمام رطوبت را قفل کرده و از خشکی جلوگیری می کند. اکثر روغن های ریش حاوی روغن های طبیعی مانند روغن ماکادمیا ، آفتابگردان و بادام شیرین هستند. روغن ریش از پوست و ریش شما در برابر آسیب محافظت می کند و همانطور که قبلاً نیز گفتیم ، پوست سالم به رشد بیشتر موهای صورت کمک می کند.

ریش خود را کوتاه کرده و فرم دهید.

کوتاه کردن ریش باعث رشد موهای جدید صورت نمی شود اما باعث می شود تا ریش ضخیم به نظر برسد. اصلاح مناسب ریش صورت شما را باز تر وشاداب تر نشان می دهد همچنین از این روش می توانید برای پوشاندن ناحیه هایی از صورت که ریش نازکتری یا مشکلات پوستی دارید استفاده کنید. اگر تجربه ای ندارید ، توصیه می کنیم برای پیرایش اولیه به یک متخصص آموزش دیده مراجعه کنید. سپس به آرامی می توانید ریش خود را برای مراقبت کوتاه کنید.

استفاده از شامپو ونرم کننده

استفاده از شامپو ریش یک روال آسان و ملایم برای مراقبت از موهای صورت شما است. شامپو زدن ریش به جلوگیری از خشکی و خارش کمک می کند و گرد و غبار و میکروب ها را از بین می برد. نرم کننده ریش رطوبت بیشتری به موها می بخشد ، از وز شدن مو جلوگیری کرده و ریش شما را فر نمی کند. این ماده غذایی به سلامت عمومی فولیکول پوست و مو کمک می کند. برای بهبود خشکی، آسیب های مواز ماسک هم استفاده کنید.

رنگ موی

رنگدانه های موجود در موهای شما رنگ ریش شما را تعیین می کند. رنگدانه های تیره تر ، نور بیشتری را جذب می کنند و باعث می شود که ریشتان یا سبیلتان پرپشت تر دیده شود. در حالی که رنگدانه های روشن تر نور را منعکس می کنند و ریش را نازک تر از آنچه که هست نشان می دهد. اگرچه رنگ ریش شما از نظر ژنتیکی از پیش تعیین شده است؛ اما به راحتی می توانید رنگ آن را تغییر دهد.

پرپشت کردن مو

روش های درمانی جایگزین

شما می توانید از روش های جایگزین برای بهبود شرایطتان استفاده کنید ولی این نکته را فراموش نکنید که قبل از انجام این درمان ها حتما با پزشک مشورت کنید. این موارد عبارتند از:

 ماینوکسیدیل:

ماینوکسیدیل یا روگین در ابتدا به عنوان دارویی خوراکی برای کاهش فشار خون استفاده می شد؛ اما بعد مشخص شد که این داروباعث افزایش  رشد مو نیز می شود. این دارو به شکل موضعی برای درمان طاسی مردانه و ریزش موی آندروژنیک در مردان استفاده می‌شود. برای افزایش رشد، پرپشت کردن ریش وسبیل مؤثر است.

هورمون درمانی:

هورمون ها نقش مهمی در رشد مو و تراکم فولیکول مو دارند. دی هیدروتستوسترون ، مشتق از تستوسترون ، مسئول عقب رفتگی و مرگ فولیکول های مو است. اکثر درمان های هورمونی ، چه به شکل قرص ، پماد یا تزریق ، این هورمون را هدف قرار می دهند.

به خاطر داشته باشید که هرگونه تغییر در تراز هورمونی شما می تواند تأثیرات منفی بر سلامت شما داشته باشد. شما باید خطرات و مزایای این نوع درمان ها را با دقت بسنجید و با پزشک خود مشورت کنید.

کاشت ریش:

اگرچه این روش رشد ریش وپرپشت شدن آن را تضمین می کند ، اما همچنان یک عمل جراحی است که ممکن است با عوارضی مانند: درد محلی ، قرمزی ، تورم و حساسیت همراه باشد. ولی سریعترین روشی هست که شمارا به خواستیتان می رساند.

 مواردی که مانع پرپشت کردن ریش می شود؟

برای اکثر مردان ، ژنتیک عامل اصلی محدود کننده رشد ریش است. اما موارد زیر نیز ممکن است دراین اصل نقش داشته باشد.:

آلوپسی:

این اختلال خود ایمنی باعث می شود بدن شما به فولیکول های مو حمله کرده و منجر به ریزش موی تکه ای در سر یا ریش شما شود. هیچ درمانی وجود ندارد ، اما گزینه های درمانی مانند ماینوکسیدیل (Rogaine) ، دیترانول (Dritho-Scalp) یا کرم های کورتیکواستروئیدی وجود دارد .

تستوسترون بالینی پایین:

سطح بالینی تستوسترون ممکن است مانع رشد ریش شما شود. اگر سطح تستوسترون شما پایین باشد ، احتمالاً علائم دیگری مانند تحریک پذیری ، میل جنسی پایین و اختلال نعوظ را خواهید داشت .

سن:

ریش مردان  اکثرا تا 30 سالگی ضخیم تر می شود. اگردر سن 20 سالگی یا کمتر هستید ، ممکن است با افزایش سن ریش شما پرتر شود

مقالات

پرپشت کردن مو

دکتر سلطانیمشاهده نوشته ها

دکتر سلطانی متخصص کاشت مو و کاشت ابرو و جراحی های زیبایی لیزر.دکتر سلطانی در کلینیک ایران زمین متخصص انواع جراحی های زیبایی و کاشت مو و ابرو همراه مراجعان عزیز می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *