میزان موفقیت کاشت مو به چه عواملی بستگی دارد؟!

میزان موفقیت کاشت مو به چه عواملی بستگی دارد؟!

آیا تا به حال به کاشت مو انجام داده‌اید یا به آن فکر کرده‌اید؟ از میزان موفقیت کاشت مو اطلاعی دارید؟ یا در موفقیت کاشت مو تردید دارید؟!

کاشت مو یکی از روش‌هایی است که می‌تواند به بازگرداندن موهای شما کمک کند. پس اگر کچل شدن واقعاً شما را آزار می‌دهد، این روش می‌تواند یکی از راه خلاصی از آن باشد؛ اما ابتدا با پزشک خود در مورد مشورت و صحبت کنید. در این مقاله به کاشت مو، انواع کاشت مو و میزان موفقیت کاشت مو می‌پردازیم.

کاشت مو چیست؟

کاشت مو روشی است که در آن جراح پلاستیک موها را به ناحیه طاس سر منتقل می‌کند. جراح معمولا موها را از پشت یا کنار سر به سمت جلو یا بالای سر حرکت می‌دهد. میزان موفقیت کاشت مو به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم.

همچنین به یاد داشته باشید که کاشت مو معمولاً در مطب با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

کدام روش کاشت مو موثر است؟

انواع کاشت مو

دو نوع اصلی کاشت مو وجود دارد. در طول کاشت مو، جراح فولیکول‌ها را از قسمت‌های ضخیم مو، مانند پشت سر که به آن ناحیه اهداکننده می‌گویند، برمی‌دارد. سپس فولیکول‌ها در قسمت‌های کوچکی در ناحیه آسیب‌دیده پوست سر کاشته می‌شوند. در قسمت زیر ۲ روش اصلی برای استخراج فولیکول‌های مو آورده شده است:

1. جراحی نواری واحد فولیکولی یا پیوند واحد فولیکولی (FUSS یا FUT):

جراح تکه‌ای از پوست ناحیه اهداکننده را برمی‌دارد و آن ناحیه را با بخیه می‌بندد. سپس با استفاده از میکروسکوپ پوست اهداکننده را به واحدهای فولیکولی کوچک حاوی یک یا چند فولیکول مو تقسیم کرده و آن را در ناحیه موردنظر قرار می‌دهد.

روش fut

2. استخراج واحد فولیکولی (FUE):

جراح از یک پانچ کوچک برای برداشتن فولیکول ناحیه دهنده استفاده می‌کند. در این روش فرد معمولا نیازی به بخیه ندارد و درنتیجه جای زخم قابل‌مشاهده‌ای به‌جا نخواهد ماند.

آیا میزان موفقیت کاشت مو در هردو تکنیک یکسان است؟ یا موفقیت کاشت مو به عوامل خاصی وابسته است؟ با ما همراه باشید تا جواب این سوال‌ها را در رابطه با میزان موفقیت کاشت مو در این دو روش بگیرید.

در برسی موفقیت کاشت مو، باید گفت؛ هردوی این تکنیک‌ها مؤثر هستند اما در برخی موارد می‌توانند نتایج متفاوتی را به همراه داشته باشند. FUE به مهارت بیشتری نیاز دارد و نسبت به FUSS زمان بیشتری می‌برد. با این حال، اگر جراح تجربه زیادی در این تکنیک داشته باشد، FUE می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای ارائه دهد.

روش fue در کاشت مو

هر عمل بسته به تعداد فولیکول‌هایی که جراح می‌کارد، چندین ساعت طول می‌کشد که هر دو روش شامل بی‌حسی موضعی هستند. معمولا بیمار می‌تواند در همان روز درمان به خانه برگردد.

انتظارات و بهبودی پس از کاشت مو

پس از جراحی کاشت مو، پوست سر شما ممکن است بسیار حساس شود و شما برای چند روز نیاز به مصرف داروهای مسکن داشته باشید. جراح از شما خواهد خواست که حداقل یک یا دو روز دور پوست سرتان بانداژ بپیچید. او همچنین احتمالاً یک آنتی‌بیوتیک یا یک داروی ضدالتهاب را برای شما تجویز می‌کند تا چند روز مصرف کنید. اکثر افراد ۲ تا ۵ روز پس از عمل می‌توانند به سرکار بازگردند.

در عرض ۲ تا ۳ هفته پس از جراحی، موهای کاشته شده می‌ریزند، اما نگران نباشید موهای جدید در عرض چند ماه رشد خواهند کرد. اکثر مردم پس از ۶ تا ۹ ماه شاهد ۶۰ درصد رشد موهای جدید خواهند بود. برخی از جراحان داروی رشد مو ماینوکسیدیل (Rogaine) را برای بهبود رشد مو پس از کاشت تجویز می‌کنند، اما هنوز مشخص نیست که این دارو چقدر در میزان موفقیت کاشت مو تأثیر می‌گذارد.

میزان موفقیت کاشت مو چقدر است؟

به لطف پیشرفت‌های تکنولوژیکی، جراحی کاشت مو در حال حاضر یک روش مؤثر و موفق در نظر گرفته می‌شود. با این حال، تعریف اینکه چه چیزی یک کاشت مو موفق است، بسته به اهداف شما در مورد درمان، مختص هر بیمار جداگانه است؛ بنابراین، قبل از انجام عمل جراحی، مهم است که با پزشک خود در مورد نتیجه‌ای که کاشت مو می‌تواند به طور واقع‌بینانه حاصل کند، صحبت کنید تا میزان موفقیت کاشت مو را به طور واقع‌بینانه تقریب بزند.

میزان موفقیت کاشت مو

کاشت مو چقدر موفق بوده است؟

میزان بقای پیوند پس از کاشت مو بین ۹۰ تا ۹۵ درصد است. این اساساً به این معنی است که موهایی که از ناحیه اهداکننده به ناحیه گیرنده پیوند می‌شوند باید در شرایط خوبی باقی بمانند.

میزان موفقیت کاشت مو مطابق با سطح رضایت بیمار تجزیه و تحلیل می‌شود. درواقع، یک مطالعه در سال ۲۰۱۶، بیمارانی سابق کاشت مو را که با استفاده از ترکیبی از موهای اهدایی از سر و همچنین از بدن یا ریش خود تحت FUE قرارگرفته بودند، موردبررسی قرارداد. این مطالعه حدود سه سال پس از درمان این بیماران را دنبال کرد و میانگین رضایت ۸.۳ از ۱۰ را ثبت کرد.

هنگام ارزیابی میزان موفقیت کاشت مو، مهم است که به یاد داشته باشید که نتایج نهایی ممکن است مدتی طول بکشد تا خود را نشان دهد. پس از جراحی، همان‌طور که گفته شد ابتدا «مرحله ریزش» را تجربه خواهید کرد، فرآیندی که طی آن تا ۹۰ درصد موهای کاشته شده می‌ریزند. این بدان معنا نیست که این روش موفقیت‌آمیز نبوده است. بلکه این یک واکنش طبیعی و گذرا به جراحی است و موها به مرور زمان شروع به بهبود و رشد مجدد می‌کنند؛ پس نباید میزان موفقیت کاشت مو خود را به سرعت زیر سؤال ببرید و مضطرب شوید. به طور معمول حدود ۱۲ ماه طول می‌کشد تا نتایج نهایی و میزان موفقیت کاشت مو مشخص شود، اگرچه در برخی موارد ممکن است تا ۱۸ ماه هم طول بکشد.

آیا عواملی وجود دارد که بر میزان موفقیت کاشت مو تأثیر بگذارد؟

در حالی که میزان موفقیت کاشت مو به طور کلی در سال‌های اخیر به طور پیوسته در حال افزایش بوده است، چند عامل مهم وجود دارد که می‌تواند بر این امر تأثیر بگذارد. توجه به این موارد بسیار مهم است، به خصوص از آنجایی که جزئیات جراحی کاشت مو اغلب مختص فردی است که تحت درمان قرار می‌گیرد. در زیر، برخی از مهم‌ترین عوامل را با جزئیات بیشتر بیان کرده‌ایم.

1. روش انتخابی برای کاشت مو

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، روش‌های مختلفی برای جراحی کاشت مو استفاده می‌شود و میزان موفقیت کاشت مو در همه روش‌ها، یکسان نیست. FUE به دلیل ماهیت کم تهاجمی و این واقعیت که هیچ جای زخم قابل‌مشاهده‌ای بر جای نمی‌گذارد، معمولا تکنیک شماره یک در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین نرخ موفقیت کاشت مو در این روش بسیار بالا ارزیابی می‌شود.

این بدان معنا نیست که روش‌هایی مانند FUT نرخ موفقیت پایینی دارند. FUT این پتانسیل را دارد که موثرتر از FUE باشد.

کدام روش برای کاشت مو بهتر است؟

برای مطالعه مقاله کدام روش برای کاشت مو بهتر است، می توانید روی آیکون بالا کلیک کنید.

2. نوع مو

نوع، شکل و ویژگی‌های موهای شما نیز ممکن است بر میزان موفقیت کاشت مو تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، کاشت موی آفریقایی معمولا به زمان و مراقبت بیشتری نیاز دارد تا نتایج به همان اندازه موفقیت‌آمیز باشد.

برای کسانی که موهای ضخیم و مجعد دارند، این احتمال وجود دارد که پوشش بیشتری را بتوان از طریق تعداد کمتری از پیوندهای پیوند شده از محل اهداکننده به دست آورد. البته این بدان معنا نیست که افرادی که موهای نازک دارند نمی‌توانند نتیجه موفقیت کاشت مو را شاهد باشند.

این موضوع در مورد جراحی کاشت موی زنان نیز صادق است. واجد شرایط بودن برای درمان برای زنان بسیار محدودتر از مردان است و نتایج نیز می‌تواند در آن‌ها به دلیل متفاوت بودن نوع موهای آن‌ها متفاوت باشد.

3. کیفیت کلینیک و دکتر

یکی از مهم‌ترین عوامل در تضمین موفقیت کاشت مو، انتخاب یک پزشک ماهر و کار بلد است که درمان را با قیمت مناسب ارائه دهد. گذشته از پیشرفت‌های تکنولوژیکی، جراحی کاشت مو هنوز باید توسط یک متخصص کاملاً ماهر، آموزش‌دیده و باتجربه انجام شود تا بتواند موفقیت‌آمیز باشد. انتخاب یک پزشک ارزان و فاقد صلاحیت نه تنها خطر موفقیت پیوند را کاهش می‌دهد، بلکه ممکن است خطر آسیب رساندن به موهای موجود را نیز به دنبال داشته باشد. در حقیقت ما با انتخاب یک پزشک کار بلد و کلینیک متخصص در این زمینه میزان موفقیت کاشت مو خود را بالا می‌بریم.

4. مراقبت‌های پس از درمان

میزان موفقیت کاشت مو نیز ممکن است تحت تأثیر دقت دستورالعمل‌های بعد از عمل باشد. چند مرحله مهم وجود دارد که باید بعد از درمان انجام شود که در حجم و تراکم رویش مجدد مو نقش دارد. اگرچه که مراقبت‌های بعد از عمل کاشت مو نسبتاً ساده است، دانستن اینکه چه چیزی بعد از عمل باید انتظار داشته باشید می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید چه علائمی طبیعی و غیرطبیعی هستند.

5. درمان‌های حمایتی

موفقیت بالقوه جراحی‌ترمیم مو را می‌توان – در برخی موارد – با انجام یک درمان حمایتی در کنار پیوند افزایش داد. یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها، درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) است. این درمان نوآورانه شامل گرفتن نمونه خون کوچک و چرخاندن آن با سرعت بسیار بالا در یک سانتریفیوژ است که به جداسازی جزء خون می‌شود. پلاسمای غنی از پلاکت سپس با سایر مواد محرک رشد مخلوط شده و دوباره به سر بیمار تزریق می‌شود.

در کنار کاشت مو، این روش می‌تواند رشد و تراکم مو را افزایش دهد و به میزان موفقیت کاشت مو بیفزاید.

مقالات

بهترین روش کاشت موکاشت موموفقیت کاشت مو

دکتر سلطانیمشاهده نوشته ها

دکتر سلطانی متخصص کاشت مو و کاشت ابرو و جراحی های زیبایی لیزر.دکتر سلطانی در کلینیک ایران زمین متخصص انواع جراحی های زیبایی و کاشت مو و ابرو همراه مراجعان عزیز می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.