بهترین شامپوهایی که بعد از کاشت مو باید مصرف کرد

امروزه یکی از روش‌های پرطرفدار برای درمان ریزش مو و طاسی انجام عمل کاشت مو است. کاشت مو عارضه‌های جانبی چندانی ندارد و در صورت رعایت توصیه‌های پزشک و مراقبت‌های بعد از کاشت مو می‌توان شاهد نتایج مثبت آن بود. کاشت موی موفق نیازمند مراقبت‌های صحیح بعد از کاشت است. یکی از این مراقبت‌ها استفاده از شامپوی مناسب است. در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشید تا باهم ببینیم چه شامپوهایی را باید بعد از کاشت مو استفاده کرد.

کاشت مو چیست؟

کاشت مو یک نوع جراحی است که در آن فولیکول‌های مو را از پشت یا کنار سر «محل اهداکننده» نامیده می‌شود، به قسمتی از سر که کم‌پشت یا طاس است (جلو یا بالای سر) می‌برند.

شما معمولاً عمل کاشت مو را در مطب دکتر انجام می‌دهید. ابتدا، جراح پوست سر شمارا تمیز می‌کند و دارویی برای بی‌حس کردن پشت سر شما تزریق می‌کند. پزشک شما یکی از دو روش را برای پیوند انتخاب می‌کند: جراحی نوار واحد فولیکولی (FUSS) یا استخراج واحد فولیکولی (FUE).

درروش FUSS، جراح یک نوار ۶ تا ۱۰ اینچی از محل بانک موی فرد عمدتاً پشت سر بیمار که شامل فولیکول‌های سالم می‌باشد را جدا کرده و این نوار یا همان فلپ در اختیار تیم جداسازی واحد‌های فولیکولار مو قرار می‌گیرد تا توسط میکروسکوپ‌های مخصوص فولیکول‌ها جدا و آماده فرایند کاشت شوند. تیم جداسازی نوار پوست سر برداشته‌شده را به 500 تا 2000 گرافت ریز تقسیم می‌کند که هرکدام دارای یک مو یا فقط چند تار مو هستند. تعداد و نوع پیوندی که دریافت می‌کنید به نوع مو، کیفیت، رنگ و اندازه ناحیه‌ای که پیوند را انجام می‌دهید بستگی دارد.

اگر روش FUE را انجام می‌دهید، تیم جراح پشت سر شمارا می‌تراشد. سپس، پزشک فولیکول‌های مو را یکی‌یکی ازآنجا خارج می‌کند. مرحله‌ی بعدی هر دو روش یکسان است. پس‌ازاینکه گرافت‌ها را آماده کردند، جراح ناحیه‌ای را که مو در آن قرار است کاشته شود را تمیز و بی‌حس می‌کند، سوراخ‌ها یا شکاف‌هایی را با چاقوی جراحی یا سوزن ایجاد می‌کند و هر گرافت را باظرافت دریکی از سوراخ‌ها قرار می‌دهد.

بسته به‌اندازه پیوندی که دریافت می‌کنید، فرآیند کاشت مو حدود 4 تا 8 ساعت طول می‌کشد.

مهم‌ترین عامل برای اطمینان از موفقیت عمل کاشت مو مراقبت‌های بعد از عمل است. شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که بعد از کاشت مو از چه شامپویی استفاده کنم؟ چند وقت یک‌بار باید موهایم را بشوییم؟ چطوری باید بشورمش؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این سؤالات پاسخ دهیم

چند روز بعد از کاشت مو می‌توانم از شامپو استفاده کنم؟

حدود 2 روز پس از کاشت مو، باید برای معاینه و انجام اولین شستشو به پزشک مراجعه کنید. پزشک/پرستار شما از شامپویی که برای شما تجویزشده است استفاده می‌کند تا به‌آرامی هرگونه اثری از عمل را بشوید و دستورالعمل‌هایی را در مورد کارهایی که قرار است در روزهای بعد انجام دهید به شما بدهد.

از چه محصولات مویی باید بعد از کاشت مو اجتناب کنم؟

همه محصولات مو یکسان ساخته نمی‌شوند. برخی از مواد برای مو و پوست سر به خاطر ترکیبات شیمیایی که دارد بسیار قوی هستند. شما بعد از کاشت مو باید محصولاتی که دارای موارد زیر هستند زیر اجتناب کنید:

 • سولفات‌ها (سدیم لورت سولفات، سدیم لوریل سولفات و یا سدیم لورت اتر سولفات)
 • پارابن
 • کوکامید دی اتانول آمید
 • ایزوپروپیل الکل
 • بهنتریمونیوم کلراید
شامپو مناسب کاشت مو

کدام شامپو بعد از کاشت مو بهتر است؟

هنگام انتخاب شامپو بعد از کاشت مو، باید مراقب محصولاتی که استفاده می‌کنید باشید. برخی از محصولات می‌توانند برای موهای شما قوی باشند و درنتیجه عمل کاشت مو و تأثیر آن را که به‌تازگی انجام‌شده به خطر بیندازند. به همین دلیل به‌شدت توصیه می‌شود از محصولات حاوی هرگونه مواد شیمیایی قوی اجتناب کنید و به‌جای آن شامپوی خنثی PH را ترجیحاً با مواد طبیعی انتخاب کنید. از شامپو زدن تهاجمی کاملاً خودداری کنید زیرا می‌تواند کل فرآیند را به خطر بیندازد و نتیجه مطلوب را از بین ببرد. دقت داشته باشید اغلب موارد پزشک برای شما شامپوی مناسب را تجویز می‌کند. به عبارتی پزشکان با در نظر گرفتن موارد زیر یک شامپوی مناسب را برای شستن موهای شما بعد از کاشت تجویز می‌کنند تا دوره نقاهت بعد از عمل سریع‌تر به پایان برسد:

 • ترکیبات شیمیایی موجود در شامپو
 • PH مناسب برای موی سر شما
 • مقدار چربی موی سر شما
 • ضد شوره
 • محافظت از پوست سر
 • مقدار آنتی‌اکسیدان و لیپوزیم موجود در شامپو

تمام شامپوهایی که پزشکان معرفی می‌کنند، ملایم هستند و سلامت فولیکول‌ها را تهدید نمی‌کنند؛ بنابراین توجه به ترکیبات شیمیایی شامپو و PH پایین آن، از مواردی است که باید هنگام خرید شامپو آن‌ها را در نظر داشت. شامپوهایی که دارای روی، مس، کتوکونازول و اسیدهای آمینه هستند جزو شامپوهای مناسب در محافظت از موها در برابر خطرات هستند. این شامپوها علاوه بر تمیز کردن موها، سلامتی آن‌ها را حفظ می‌کنند.

چه مدت بعد از کاشت مو باید از شامپوی مخصوص استفاده کرد؟

به‌طورکلی پس از عمل کاشت مو، اکثر جراحان شامپویی را به شما می‌دهند یا برای شما تجویز می‌کنند که باید در 10 روز اول از آن استفاده کنید. در این دوره توصیه می‌شود موهای خود را روزانه بشویید. معمولاً پس از کاشت مو، پوسته‌هایی در اطراف موهای کاشته شده ظاهر می‌شود. این تجمع دلمه، اگر در اسرع وقت پاک نشود، می‌تواند از تنفس صحیح پوست سر جلوگیری کند و درنتیجه رشد طبیعی موهای جدید را مسدود کند. عفونت یا التهاب نیز ممکن است که در ناحیه اهداکننده ظاهر شود. بنابراین، استفاده از شامپوی مناسب روزانه در 10 روز اول پس از کاشت مو به حفظ پاکیزگی پوست سر و تضمین روند رشد موی سالم کمک می‌کند. پس‌ازآن، شما آزاد هستید که شامپوی دلخواه خود را استفاده کنید.

آیا شامپو بچه برای شستن سر بعد از کاشت مو مناسب است؟

بله. یکی از شامپوهایی که اغلب پزشکان برای بیمار تجویز می‌کنند، شامپو بچه است. البته ممکن است که سایر متخصصان شامپوی دیگری را توصیه یا ارائه کنند. این شامپوهای ملایم کمک می‌کنند که محل جراحی بدون تحریک پوست سر یا فولیکول‌های تازه قرار داده‌شده تمیز شوند.

download (29)

آیا شامپو کتوکونازول برای بعد از کاشت مو مناسب است؟

شامپو کتوکونازول خاصیت ضد قارچی دارد و می‌تواند مانع ایجاد حساسیت و خارش سر بعد از عمل کاشت مو شود؛ به همین دلیل بسیاری از پزشکان بعد از عمل کاشت مو، استفاده از این شامپو را توصیه می‌کنند. افزایش تستوسترون در بدن یکی از عوامل ریزش مو است. شامپو کتوکونازول می‌تواند مانع تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون شود و با کنترل فرایندهای هورمونی در بدن به کاهش ریزش مو و تقویت موهای کاشته شده کمک کند.

در شامپوهای مناسب موهای کاشته شده، چه ترکیباتی وجود دارد؟

ممکن است بعد از عمل کاشت مو فولیکول‌ها ملتهب شوند، زخم‌های ایجادشده عفونت کنند و یا شوره سر، خارش و خونریزی به وجود بیاید. اغلب شامپوهای مناسب موهای کاشته شده این قابلیت را دارند که التهابات به وجودآمده را کاهش دهند و همچنین از پوست سر در برابر عفونت‌ها محافظت کنند. ترکیبات به‌کاررفته در شامپوهای مخصوص بعد از کاشت مو عبارت‌اند از:

بیوتین و نیاسین

ویتامین‌های گروه B تأثیر خوبی روی ترمیم زخم‌ها و رشد موها دارند.

آنتی‌بیوتیک و کتوکونازول

آنتی‌بیوتیک‌هایی که خاصیت ضد قارچی دارند می‌توانند از ایجاد عفونت‌ جلوگیری کنند.

آرژنین، تورین و سیستئین

این ترکیبات کمک می‌کنند تا موها بعد از کاشت مو، سریع‌تر رشد کنند.

کافئین و پپتیدهای مس

این ترکیبات می‌توانند باعث کاهش میزان ریزش موی بعد از کاشت مو شوند و ریشه موها را مستحکم ‌کنند.

نحوه‌ شستن موها بعد از عمل کاشت مو

1. پانتنول را روی موهای کاشته شده خود اسپری کنید

قبل از شستن موهای خود، یک‌لایه نازک از پانتنول (که به‌عنوان مرطوب‌کننده و برای بهبود زخم استفاده می‌شود) را روی گرافت‌های پیوند شده اسپری کنید و حدود 40 دقیقه صبر کنید.

2. دما و فشار آب را تنظیم کنید

برای اینکه پیوندهای شما در معرض آب تحت‌فشار یا دمای شدید قرار نگیرد، آب را طوری تنظیم کنید که ولرم رو به گرم باشد و فشار آن کم باشد.

3. شامپو را بمالید

مقداری شامپو را روی ناحیه عمل شده خود بریزید و با نوک انگشتان خود برای حدود 15 دقیقه روی پیوندهای خود به‌آرامی و به‌صورت عمودی بکشید تا شامپو کف کند.

4. ناحیه اهداکننده را کاملاً بشویید

برای جلوگیری از عفونت، با صبوری، باقی‌مانده بافت یا خون را با مالش بسیار آرام از روی ناحیه گیرنده بشویید و پاک‌کنید.

5. موهای خود را با حوله کاغذی خشک‌کنید

پس از شستن موهای خود، به‌جای حوله معمولی، از حوله کاغذی برای خشک‌کردن موهای خود استفاده کنید.

مقالات

کاشت مو

دکتر سلطانیمشاهده نوشته ها

دکتر سلطانی متخصص کاشت مو و کاشت ابرو و جراحی های زیبایی لیزر.دکتر سلطانی در کلینیک ایران زمین متخصص انواع جراحی های زیبایی و کاشت مو و ابرو همراه مراجعان عزیز می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.