پی آر پی موپی آر پی مو چیست؟

درمان PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) برای ریزش مو یک درمان پزشکی سه مرحله ای است که در آن خون فرد گرفته می شود، پردازش می شود و سپس به پوست سر تزریق می شود.

برخی از جامعه پزشکی فکر می کنند که تزریق PRP باعث رشد طبیعی مو می شود و با افزایش خون رسانی به پیاز مو و افزایش ضخامت ساقه مو، آن را حفظ می کند. گاهی اوقات این روش با سایر روش های درمان ریزش مو یا داروها ترکیب می شود.

هنوز تحقیقات کافی برای اثبات اینکه آیا PRP یک درمان موثر برای ریزش مو است، انجام نشده است. با این حال، PRP درمانی از دهه 1980 مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده برای مشکلاتی مانند ترمیم تاندون ها، رباط ها و عضلات آسیب دیده استفاده می شود.

روند PRP درمانی مو

PRP درمانی مو یک فرآیند سه مرحله ای است. معمولا PRP درمانی به سه درمان با فاصله 4-6 هفته نیاز دارد.

درمان های نگهدارنده هر 4-6 ماه یکبار لازم است.

مرحله 1
خون شما  به طور معمول از بازو گرفته می شود و درون سانتریفیوژ قرار می گیرد (دستگاهی که به سرعت می چرخد ​​تا مایعات با چگالی مختلف را جدا کند).

مرحله 2
بعد از حدود 10 دقیقه در سانتریفیوژ، خون شما به سه لایه تقسیم می شود:

پلاسمای فقیر پلاکت
پلاسمای غنی از پلاکت
سلول های قرمز خون

مرحله 3
پلاسمای غنی از پلاکت به داخل سرنگ کشیده می شود و سپس در مناطقی از پوست سر که به افزایش رشد مو نیاز دارد  تزریق می شود.

هنوز تحقیقات کافی برای اثبات موثر بودن PRP انجام نشده است. همچنین مشخص نیست که برای چه کسی و تحت چه شرایطی موثرترین است.

بر اساس یک مطالعه منبع معتبر، “اگرچه PRP از نظر علمی  شواهد کافی برای حمایت از استفاده از آن در ترمیم مو وجود دارد، اما تحقیقات در مورد ترمیم مو با استفاده از PRP هنوز در مراحل ابتدایی است. شواهد بالینی هنوز ضعیف است. ”

عوارض جانبی PRP مو

از آنجا که درمان PRP شامل تزریق خون خود به پوست سر شما است، در معرض ابتلا به بیماری واگیر دار نیستید.

اما هر درمانی که شامل تزریق باشد، همیشه خطر عوارض جانبی را به همراه دارد:

آسیب به رگهای خونی یا اعصاب
عفونت
کلسیفیکاسیون در نقاط تزریق
بافت اسکار
همچنین این احتمال وجود دارد که بتوانید به ماده بیهوشی استفاده شده در درمان واکنش منفی نشان دهید. اگر تصمیم دارید درمان PRP را برای ریزش مو دنبال کنید، از قبل در مورد تحمل بیهوشی به پزشک اطلاع دهید.

میزان موفقیت در درمان PRP مو چقدر است؟

PRP به عنوان یک روش درمانی مستقل برای غلبه بر مشکلات ریزش مو به شمار نمی آید. هنگامی که همراه با داروها و سایر درمان های موضعی استفاده می شود، در بین 70٪ بیمارانی که به آنها تجویز می شود، موفقیت آمیز است.

چه کسی کاندیدای مناسبی برای درمان مو با PRP است؟

هر کسی که دچار ریزش مو شود اساساً کاندید مناسبی برای درمان PRP است ،